KolayAkvaryum

EN TEHLİKELİ ve ZEHİRLİ BALIKLAR

03.01.2023
44
EN TEHLİKELİ ve ZEHİRLİ BALIKLAR

Dünyada 30 binden fazla türü bulunan türler arasında en tehlikeli ve en zehirli balıkları sizler için listeledik.

Birbirinden farklı büyüklük ve görünümleri ile her ne kadar büyüleyici güzellikte olsalar da zehir ve tehlike yayan bu canlıları inceleyeceğiz. Denizlerde bulunan en tehlikeli ve en zehirli balıkların cüsse olarak büyük türler olduğu sık sık tahmin edilmektedir fakat bu tahmin genellikle yanlıştır. Oldukça küçük boyutlara sahip olan ve ölümcül sonuçlar doğurabilen vahşi balıklarda bulunmaktadır.

İşte Tehlikeli ve Zehirli Balıklar

Okyanusların ölümcül hayvanları olarak bilinen tehlikeli ve zehirli balıkları şu şekilde sıralamak mümkündür:

• Kirpi Balığı

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-kirpi balığı

Kirpi balığı şişen balık veya bir diğer ismi ile kabaran balık, ılıman denizlerde yaşam sürdürebilmektedir. Tatlı hem de tuzlu sularda yaşam faaliyetini sürdürebilen ve dikenli bir kabuğa sahip olan kirpi balıkları gagaya benzer sert çeneleri ve Keskin dişleri ile ölümcül bir yapıya sahiptir. Japonya’da ise fugu olarak bilinen bu balık türü son derece zehirlidir. Tatraodontoksin siyanürü ile zehir Saçan kirpi balığı yaklaşık 20 dakika içerisinde avını öldürebilir.

• Pterois Antennata (Antenli Aslan Balığı)

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-antenli aslan balığı

Pasifik Okyanusu ve Hint okyanusunda rastlanabilen Bu balıklar Avustralya’da yer alan en tehlikeli ve zehirli balıklar sınıfında ilk sıralarda yer almaktadır. Antenli aslan balığı genellikle gün içerisinde gizlenir ve geceleri yengeç avlar. Boyu 40 santimetreye kadar ulaşabilen ve ağırlık olarak 1200 gram olabilen bu antende aslan balığı en tehlikeli balıklar listesinde olmasının en temel nedeni vücutlarında ölümcül zehirler bulunduruyor olmasıdır.

Bu zehir bezleri insanla temas ettiği zaman çeşitli kanama kızarıklık, kas ağrıları iltihaplanmalar ve kalp problemleri gibi çeşitli semptomlara neden olabiliyor. Aynı zamanda nefes alma güçlüklerine de yol açabileceği için oldukça güçlü bir zehir salgılıyor. Uzun ve ince dikenler ile rahatlıkla delici yaralar da bırakabilmektedir. Olası bir tehlike sezdikleri zaman kanatlarını açarak saldırıya hazır hale geçer.

İlginizi Çekebilir:   ASTRONOT (OSCAR) BALIKLARI

• Candiru Yayın Balığı

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-candiru balığı

En tehlikeli ve zehirli balıklar arasındaki yerini hak eden Cabdiru balığı Amazon nehrinde yaşam sürdürmektedir. Yarı saydam bir vücuda sahip olan ve 2.5 cm uzunluğundaki bu tür parazit yaşam sürdürmektedir. Büyük balıkların solungaçlarında yaşam sürdürerek kanla beslenmektedir. Isırması halinde vücutta kanama ve iltihaplanma ile birlikte ölüme sürükleyebilmektedir.

• Taş Balığı

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-taş balığı

Okyanusların en zehirli balıkları arasında ilk 5 içinde yer alan taş balığı bulunduğu ortamda kolaylıkla kamufle olarak avını bekler. Taş balığının bilinen bir panzehiri yoktur. Bazen 48 saat hareketsiz kalarak avını bekleyebilmektedir. Sarı akrep, kral kobra ve çeşitli birçok zehirli hayvanı eleyerek ilk sıralara yerleşen taş balığı sırtında yer alan zehirli dikenlere temas eden canlıları felç bırakıyor. Taş balığının sırtında 13 adet zehirli diken bulunuyor. Müdahale edilmemesi durumunda ölüme yol açıyor.

• Büyük Beyaz Köpek Balığı

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-büyük beyaz köpek balığı

Dünyanın ve okyanusların en yırtıcı hayvanları arasında ilk sıralarda yer alan büyük beyaz köpekbalığı güçlü çene yapısıyla ve iri cüssesi yardımıyla avlarında ölümcül saldırılar gerçekleştiriyorlar. İnsanlara düzenlemiş olduğu saldırılarda köpek balığının tek bir ısırığı öldürücü oluyor. Ölümcül saldırıya geçen bu yırtıcı hayvan organlar ve dokulara ciddi zararlar veriyor.

• Pelikan Yılan Balığı

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-pelikan yılan balığı

Ürkütücü balıklar arasında ilk sıralarda yer alan Pelikan yılan balığı kendisinden kat kat büyük türleri kolaylıkla yiyebiliyor. Vücut yapılarına göre oldukça güçlü çene yapılarına sahip olan Pelikan yılan balığı genellikle okyanusların derinliklerinde yaşıyor. Canlılığını sürdürebilen hemen hemen her şeyi yeme ihtimali bulunan Pelikan yılan balıkları çenesinin kuvveti timsahlarla yarışabilecek kadar kuvvetlidir.

• Tetradontidae (Balon Balığı)

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-balon balığı

Balon balığı yırtıcılara karşı savunma tekniği olarak hızla şişebilen bir balık türüdür. Bu nedenle oldukça yavaş yüzer ve gün içerisinde çok miktarda gıda tüketimi yapması gerekir. Kirli suda avlanacağı hayvanların zarar görmesine karşı agresif hale gelebilmektedir. Balon balıkları kendilerini diğer türlere ve insanlara karşı savunmak için dikenlerini kullanır. Bazı türlerinde Dikenlerin değer alan ve siyanürden en az 2000 kat daha zehirli olan bir zehir bulunması nedeniyle son derece ürkütücü ve zehirli bir cinstir. Tek seferde 30 kişiyi öldürebilecek kadar zehir üretebilir. Bu nedenle insanlar için oldukça tehlikeli ve zehirli balıklar arasındadır.

İlginizi Çekebilir:   ELMA SALYANGOZLARI

• İskorpit

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-iskorpit balığı

Zehirli ve bir o kadar da tehlikeli balık türleri arasında İskorpit de yer almaktadır. Halk arasında çarpan adı ile anılan bu balık türü ikendedir. Dikenleri insan derisinde şişkinliğe ve kızarıklığa sebep olabilmektedir. İskorpit balığının zehir etkisi en az 5 gün devam etmektedir.

• Pirana

tehlikeli balıklar-pirana

60’dan fazla bir türe sahip olan piranalar özellikle bitki artıklarını tükettikleri için temizleyici olarak bilinmektedirler. Siyah, turuncu bir de aynı zamanda gümüş renklerde görülebilen bu tür en az 60 cm uzunluğunda yaralar oluşturabilir. Müzeyyen çok yakın alanlarda yüzdükleri için karşınıza çıkma olasılığı çok fazladır. Bir insanı yaklaşık 200 Pirana yutabilir. Son derece agresif oldukları için avlarına büyük hasarlar verebilirler. En tehlikeli ve en agresif balıklar listesinin en başlarında piranalar yer alır.

• Goliath Kaplan Balığı

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-goliath kaplan balığı

Bu balık türü oldukça büyük bir yapıya sahip ve acımasız yönüyle biliniyor. Son derece tehlikeli bir yapıda olan kaplan balığı çene yapısı olarak timsahların çenesine benzediği için piranha’dan farklılık göstermektedir. Ortalama 85 kg ağırlığına ulaşabilen bu balığın boyu 1,5 metredir. Afrika’nın en tehlikeli balıkları Arasında ilk sıralarda yer alan Goliath kaplan balığı Kongo Nehri havzasında yer alır.

İlginizi Çekebilir:   EN AGRESİF BALIK TÜRLERİ

• Disambiguation (Barakuda)

en tehlikeli ve en zehirli balıklar-barakuda

Görünüm olarak her ne kadar muazzam olsa da bu balık türü son derece tehlikeli türler arasında ilk sıralarda bulunur. Tehlikesiz zehrine bağlı olduğu için dikkat edilmesi gerekir. Bu balık türü avlarına son derece çevik yaklaşabilir. Saniyeler içerisinde 90 km/s hıza erişebilen Bu balıklar ivmeleri sayesinde avlarını ne olduğunu anlamadan kıskıvrak yakalayabilirler. İnsanlar için beslenme tercihi olarak sayılmasa da genel olarak barakuda oldukça agresif olduğundan açık denizlerde insanlara saldırırlar düzenleyebilirler.

• Lophiiformes (Fenersiler)

en tehlikeli ve zehirli balıklar-fenersiler

Tehlikeli balıklar listesinde yer almalarının yanı sıra dünyada bulunan en çirkin hayvanlar arasında da yer alabilen bu balık türü son derece agresif yapıdadır. Atlantik Okyanusu’nun en derinliklerinde yaşam süren bu balıkların temel özelliği başlarında ilgi çekici büyük bir çıkıntının bulunması ve yırtıcılık şekilleridir. Başında bulunan çıkıntı sayesinde avlarını çekip daha sonra onları yutabilir. Küçük bir balık türü olmasına rağmen vücuduna göre orantısız büyüklüğe sahip olan ağzı ve aynı zamanda midesinin büyüklüğü gereğince kendisinden kat kat büyük canlıları kolaylıkla avlayabilmektedir.

• Engerek Balığı

en tehlikeli ve zehirli balıklar-engerek balığı

Türkiye’de de karşımıza çıkma ihtimali bulunan engerek balığından uzak durmakta fayda var. Oldukça tehlikeli bir balıktır ve görünüm olarak son derece ürkütücüdür. Çene yapısı sert olan bu balık türünün Keskin dişleri ve yaklaşık 35 santimetre boyu bulunmaktadır. Okyanusların dörtte birinde bulunabilen engerek balıkları parıltılı vücutları ile dikkat çekerek avlarını yakalayabilirler.

• Köpek Dişli Balık (Anoplogaster)

en tehlikeli ve zehirli balıklar-anoplogaster

Köpek dişli balıklar Avustralya sahillerinde yer almaktadır. En korkutucu balıklar arasında yer almalarının temel sebebi görünüm olarak ürkütücü olmalarıdır. Dişleri vücutları ile orantılı olan bu uzun balık türü ortalama 20 santimetre boylarındadır. Fazla tehlikeli görünmese de gören kişiler kolaylıkla paniğe kapıldıkları için boğulma riskleri artmaktadır.

künye

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020