EN SALDIRGAN 10 KÖPEK TÜRÜ

02.05.2024
36
EN SALDIRGAN 10 KÖPEK TÜRÜ

Köpekler, insanlık tarihi boyunca en sadık dostlarımız ve yardımcılarımız olarak bilinirler. Onların koruyucu içgüdüleri ve sadakatleri sayesinde, avcılıktan çobanlığa, bekçilikten arama kurtarmaya kadar birçok zorlu görevde yanımızda yer almışlardır ve hayatımızın her alanında bizlere arkadaşlık etmeye devam etmektedirler. Dünya çapında FCI derneği 336 köpek ırkını tanımışken, farklı görünüş ve büyüklüklere sahip 400’den fazla köpek türünün var olduğu kaydedilmiştir.

Neden “En Saldırgan”?

Köpekler, doğdukları andan itibaren insanı sevdiği bilinen (şimdilik) tek canlı türü. Doğalarında saldırganlık da olan bu dostlar için “en saldırgan” listesi yapmak, bir karalama amacı taşımıyor. Bir köpeğin saldırganlığının veya sevecenliğinin, tamamen içinde yaşayıp büyüdüğü ortama ve beraberindeki insanlara bağlı olduğu bilinen bir gerçek.

Her biri zeka, hız, çene gücü ve boyut gibi özellikler bakımından farklılık gösteren köpek cinsleri içerisinde, dünyanın en saldırgan köpek cinslerine dair bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Güç kavramının hem somut hem de soyut anlamlarını içeren dış özellikler üzerinden değerlendirerek, büyük köpek cinslerine ait patili dostlarımız hakkında konuşmak istiyoruz.

1.     Presa Canario

en saldırgan 10 köpek cinsi-presa canario

Kanarya Adaları’ndan türemiş olan Presa cinsi, yavruyken gösterdiği sevimlilikten farklı olarak, yetişkinlik döneminde 55 kilogram ağırlığa ulaşabilir. Kaslı gövdesi, uzun bacakları ve güçlü çene yapısıyla, en saldırgan ve tehlikeli köpek cinslerinden biri olarak kabul edilir. Tehlike algıladığında hemen karşı atak yapabilen Presa, agresif bir mizaç ve keskin sezgilere sahiptir.

2.     Kangal

en saldırgan köpekler-kangal

Kangal köpekleri, güçlü çeneleri ve kaslarıyla tanınır ve en eski çoban köpeklerinden biri olarak kabul edilirler. Ortalama ağırlığı 80 kilogramı aşabilen Kangal, dünyanın en güçlü köpek cinslerinden biri olarak bilinir ve çobanlık görevlerini üstün bir şekilde yerine getirir, kurtlar ve diğer vahşi hayvanlara karşı koruma sağlar. En saldırgan köpekler arasında yer almasına rağmen Kangallar, aile üyelerine karşı sevgi dolu bir tutum sergiler ve aynı zamanda son derece sadık bir dosttur.

İlginizi Çekebilir:   DENİZLERDEKİ EN BÜYÜK CANLILAR

3.     Rottweiler

en saldırgan köpekler-rotweiller

Özgün siyah ve kahverengi tonlarındaki tüyleriyle dikkat çeken ve sert bir görünüme sahip olan Rottweiler, yetişkin bir birey olarak 70 kilogram ağırlığa ulaşabilir. Doğuştan gelen koruma içgüdüsüyle tanınan bu köpek cinsi, yabancılara karşı genellikle mesafelidir. Sağlam yapıları ve cesur karakterleriyle bilinen Rottweilerlar, dünyanın en güçlü köpekleri arasında yer alır ve 328 PSI değerinde bir ısırma kuvvetine sahiptirler.

4.     Pitbull

en saldırgan köpekler-pitbull

Mastif ailesinin bir üyesi olan Pitbull, dünya genelinde en saldırgan köpekler arasındaki ünüyle tanınan hem de korkulan bir köpek cinsidir. Güçlü ve kaslı yapılarıyla ünlü olan Pitbull köpekleri, dünyanın en güçlü köpek cinsleri arasında yer alır. Kısa bacakları ve güçlü çeneleriyle dikkat çeken Pitbull’lar, doğru eğitimle sadık ve itaatkar hayvanlar olabilirler. Ancak yetersiz veya yanlış eğitim, onların saldırganlık içgüdülerini harekete geçirebilir.

5.     Boxer

en saldırgan köpekler-boxer

Boxer, Almanların ifadesiyle tasma kabul etmeyen bir köpek cinsi olarak bilinir ve arazi köpeği olarak dünyanın en güçlü köpekleri arasında yer alır. Av partilerindeki avcılık becerileriyle dikkat çeken Boxer, uzun mesafeler yürüyebilme kapasitesiyle tanınır. En saldırgan köpekler arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir:   İMPARATOR PENGUENLERİ

6.     Alman Çoban Köpeği

en saldırgan köpekler-alman çoban köpeği

Alman çoban köpeği, ülkemizde kurt köpeği olarak da tanınır ve en popüler köpek ırklarından biridir. İtaatkârlıkları ve zekalarıyla tanınan bu cins, aynı zamanda oldukça güçlüdür. Dünyanın en güçlü ve en saldırgan köpekleri arasında sayılan Alman çoban köpekleri, doğru eğitimle en zorlu görevlerde bile başarı gösterebilirler.

7.     Dogo Argentino

en saldırgan köpekler-dogo argentino

Dogo Argentino cinsi, köpek türleri içinde en güçlü çene yapısına sahip olarak bilinir. Dünyanın en güçlü ve en saldırgan köpekleri arasında yer alan Dogo Argentino’nun ısırma kuvveti 500 PSI’dir ve atletik bir yapıya sahiptir. Aile bireylerine karşı korumacı ve sadık bir tutum sergilerler; ancak yeterince sosyalleştirilmezlerse tehlikeli olarak algılanabilirler. Diğer hayvanlar ve yabancılarla karşılaştıklarında saldırganlık gösterebilirler.

8.     Sibirya Kurdu (Husky)

en saldırgan köpekler-sibirya kurdu-husky

Sibirya kurdu olarak da bilinen Husky, uzun süreler boyunca kızak çekme göreviyle tanınmıştır. Bu ırk, çelik mavisi gözleri, atletik yapıları ve soğuk iklimlere olan dayanıklılıklarıyla oldukça güçlüdür. Kurt benzeri özelliklere sahip bu köpekler, avcı doğaları ve özgürlüklerine olan düşkünlükleriyle bilinirler ve saldırganlaştırılmadıkları ya da provoke edilmedikleri sürece çevrelerine zarar vermezler.

İlginizi Çekebilir:   EN TEHLİKELİ ve ZEHİRLİ BALIKLAR

9. American Bulldog

en saldırgan köpekler-american bulldog

Bulldoglar, gözle görülür kas yapısı ve yüksek dayanıklılık seviyeleri ile dünyanın en güçlü köpekleri arasında yer alır. Bu ırk, 305 PSI ısırma kuvvetine sahip olan Bulldoglar, erken yaşlarda uygun şekilde evcilleştirildiğinde sevgi dolu ve sadık aile bireylerine dönüşebilirler.

10. Cane Corso Italiano

en saldırgan köpekler-cane corso italiano

Cane Corso Italiano, Molosser ailesinin bir üyesi olarak İtalya’da ortaya çıkmış, orta büyüklükte ve kaslı bir yapıya sahip bir köpektir. Bu cins, yabancılara karşı genellikle mesafeli olmasına rağmen, doğru eğitimle mükemmel bir bekçi köpeği olabilir, sadık bir dosttur ve dünyanın en güçlü köpekleri arasında sayılır. Ancak, saldırgan bir şekilde eğitilirse büyük bir tehlike oluşturabilir. Bu nedenle, evcilleştirilmesi ve doğru bir eğitim alması önemlidir.

Bu yazımızda en saldırgan 10 köpek cinsini mercek altına aldık. Neredeyse tüm köpekler, düşünülemeyecek zarar ve tehlikelere yol açabilir, fakat bazı köpek cinsleri, tehlikeli davranışlar sergileme ve ölümcül olaylara sebep olma konusunda daha meyillidir. Bu tür köpeklerin, çeşitli ev ortamlarında mutlu ve uyumlu bir şekilde yaşayabilmeleri için özel sosyalleştirme ve itaat eğitimine ihtiyaçları vardır. Doğalarında saldırganlık özellikleri bulunan ve yukarıda listelenen köpek cinslerini, doğru bir yetiştirme süreciyle sevgi dolu ve sadık dostlara çevirebilirsiniz.

www.kolayakvaryum.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020