EN SEVİLEN 10 KEDİ CİNSİ

12.06.2024
22
EN SEVİLEN 10 KEDİ CİNSİ

Kediler, hayvanlar aleminde birçok canlıya parmak ısırtacak hareketlilikleri ile karşımıza çıkıyor. Her kedinin yetiştiği bir coğrafya ve ortam var. Bu ortamlarda kediler yaşamlarını sürdürüyor ve nesillerini devam ettiriyor. Bu içeriğimizde en sevilen 10 kedi cinsini sizin için bir araya getirdik.

En Sevilen On Kedi Cinsi ve Özellikleri

Kediler ile ilgili yapılan araştırmalarda genellikle anavatanlarının Orta Doğu kaynaklı olduğundan bahsedilir. Günümüzde dünyanın en ücra noktalarında dahi varlıklarını sürdüren yaygın bir hayvan türü olması bakımından kedileri her yerde görürüz. Bunun yanında evcilleştirilmesi kolay hayvanlar olmasından dolayı da günlük hayatta insanlara en alışkın hayvanlar arasında yer alırlar. Kedileri bu kadar insana alışkın yapan hiç şüphesiz, insanların yaşadığı hemen her yerde bulunmalarıdır.

Dünya üzerinde birçok kedi cinsi, her yıl yüzbinlerce yavru doğurarak nesillerini devam ettirmektedir. Dünyada en bilinen cinslerin yanı sıra bölge bölge de varlığını sürdüren farklı kedi cinsleri vardır. Dünyada en sevilen kedi cinslerini ve özelliklerini ele almak gerekirse birçok kedi cinsi ortaya çıkar. İşte dünyadan en sevilen 10 kedi cinsi şu şekildedir:

İran Kedisi

İran kedisi, Persian ya da Fars Kedisi olarak da bilinen bir cinstir. Adını da aldığı üzere İran topraklarında yaygın olarak yaşayan bir kedi türüdür. Onu diğer kedilerden ayıran özellikleri uzun tüylü ve basik suratlı olmasıdır oldukça sessiz ve sakin hayvanlar olan İran kedileri yüksek sesle gürültüyü sevmez pek de miyavlamazlar. Güzelliği, sakinliği ve canı yakınlığı sayesinde sık tercih edilselerde sağlık sorunlarına çok yatkın bir kedi cinsidir,

İlginizi Çekebilir:   EN SALDIRGAN 10 KÖPEK TÜRÜ

British Shorthair

kedi cinsi-britihsh shorthair

Dünyanın en yaygın olarak bilinen kedi cinslerinden biri de British Shorthair’dir. British Shorthair kedileri adından da anlaşılacağı üzere İngiliz kökenli kedilerdir. Zeki bir kedi cinsi olmasının yanında diğer kedi cinslerine bakıldığında oldukça uysaldır. Çocuğu olan evler için ideal bir kedi cinsidir. Zira çocuklar onlarla oynarken sabırlı olmaları veya hırçın bir yapıda olmamaları nedeniyle çocukların ve yaşlıların olduğu evlerde sıkça tercih edilen kedilerdir. Bu kediler oldukça oyuncudur ve kucağa alınmayı da pek sevmezler.

Mavi Rus Kedisi

kedi cinsi-mavi rus kedisi

Mavi rus kedisi kısa tüylü ve gri bir görünüme sahiptir doğal olarak doğa içerisinde bulunduğundan dolayı herhangi bir sağlık sorunu ya da hastalığa yatkın değildir. Doğuştan gelen problemleri yoktur, son derece sadık ve iyi hayvanlardır. Bunun yanında ilgi düşkünü olup günlük rutinler de önemseyen kedi cinsleri arasındadır.Mavi Rus Kedisi, onunla oyun oynamanızdan çok hoşlanır. Ayrıca tanımadığı insanlarla da iletişim kurmaz.

Ankara Kedisi

kedi cinsi-ankara kedisi

Ankara kedisi fiziksel yapı olarak her ne kadar Van kedisini andırsa da bembeyaz ve uzun tüyleri ile diğer cinslerden ayrılır, Mavi gözleri, beyaz tüylerin arasında ışıldayan bu kedi cinsi uzun tüylü olduğu için düzenli olarak fırçalaması gerekir. Oldukça zeki bir oyuncu olan Ankara kedilere sahipleriyle güçlü bir bağ kurar.

Van Kedisi

kedi cinsi-van kedisi

Van kedisi, farklı renklere sahip olan tüyleri olsa da ağırlıklı olarak beyaz renkte tüylere sahiptir. Van kedileri tüylerinin yanında bir gözünün mavi, diğer gözünün yeşil olması ile öne çıkan bir kedi cinsidir. Van kedisinin ulaşılması zor alanlara kolaylıkla çıkabilecek bir manevra yeteneği sağlayan arka ayakları vardır. Tatlı ve sevecen bir kedi cinsi olmasından dolayı insanlarla çabuk kaynaşırlar.

Norveç Orman Kedisi

kedi cinsi-norveç orman kedisi

Doğal yaşam koşulları dikkate alındığında soğuk iklime alışkın olan kedi cinslerinden biridir. Norveç Orman Kedisi, uzun tüyleri ile bu sert ve soğuk iklime dayanıklı bir kedi türüdür. Sakin bir yapısı vardır, bundan dolayı da diğer kedi cinsleri ile kıyasladığınız zaman ilgiye çok daha az ihtiyaç duyarlar.

İlginizi Çekebilir:   EN ZEHİRLİ ÖRÜMCEKLER

Siyam Kedisi

kedi cinsi-siyam kedisi

Siyam kedisi orta boyuttaki kedi çeşitleri arasındadır. Kısa kahverengi krem renklere sahiptir Siyam kedilere oldukça sosyal kedi çeşitleri arasında bir cinstir. Siyam kedileri zeki kedilerdir bu nedenle çevresindeki diğer canlılar sesli bir şekilde iletişim kurabilirler. Hatta dinlemek isteyen herkesle ya da onunla ilgilenmek istemeyenlerle de iletişim kurarlar. Diğer kedilerle ve köpeklerle başta olmak üzere canlılarla oynarlar arkadaşlık konusunda başarılı hayvanlardır. Bu nedenle gün içerisinde oynayabilecekleri bir oyun arkadaşı edinmek ya da çocuklu evlere almak siyam kedilerinin daha mutlu olmasını sağlar. Aktif ve meraklı olmalarına karşın insanların kucağında kırılmaya ve yatakta da yanlarına sokulmayı severler.

Scottish Fold

kedi cinsi-scottish fold

Scottish Fold cins kediler denince akla ilk gelen kedi çeşitleri arasında yer alır. Bu kediler genetik mutasyon geçirerek elde edindikleri için sağlık sorunları yaşamaya elverişli kedi ırkları arasındadır. Kısa kulaklı ve gülen yüzler ile ünlü olan Scottish Fold özel bakım gerektiren bir şekilde büyütülebilir. Bundan dolayı da sürekli veteriner kontrolü ve vitamin takviyesi almak durumunda kalabilirler. Özel bakıma ihtiyaç duyabilirler sürekli ilgi ve sevgi verilmesi gereken ürkek bir kedi cinsidir. Ayrıca iyi bir bakım koşulları sağlandığında hasta olabilirler.

İlginizi Çekebilir:   TATLI SU MİDYELERİ

American Shorthair

kedi cinsi-american shorthair

Kısa tüyleri ile ağırlıklı olarak siyah gri ve beyaz renklerde ön plana çıkan orta büyüklükteki bir kedi cinsi olan American Shorthair, eskiden kemirgenleri ve hapları yiyecek depolarından uzak tutmak için evlere alınan bir kedi cinsi olarak biliniyor. Bu nedenle almamın becerilerini hiçbir şeyden habersiz hala böcekler üzerinde kullanmakta keyif alan bir cins olarak karşımıza çıkıyor. American Shorthair akıllı ve hareket kabiliyeti yüksek bir kedi olmasından dolayı hala zekasına ve aktifliğini kullanabiliyor, hileler öğrenmekten geri kalmıyor. Oyuncaklardan zevk alan kediler oyuncu kedi cinsleri arasından yer alıyor.

Bengal Kedisi

Kedi cinsleri arasında en görkemli olanlardan biri de Bengal Kedisi tüyleri orta bulunduğu olan kedilere orta yapılı ve parlak turuncu kahverengi renkleri ile ön plana açıklıyor. Bengal Kedileri evcil bir tekil uysallığı ile Asyalı bir leopar kedisinin karakteri ve güzelliği arasında bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncu kişilikleriyle en sevilen kedi çeşitleri arasında yer alıyor.

Bonus: Tekir

kedi cinsi-tekir kedi

Tekir kediler en sık karşılaştığımız kedi cinsleri arasındadır. Hareketli ve oyuncu kedi türleri olmalarından dolayı tekir cinsi kediler sık sık sokak refleksleri ile karşımıza oyunlarıyla çıkarlar. İnsan canlısı bir yapıları olmasından dolayı da en sık karşılaştığımız kedi cinsleri arasında hemen hemen insan olan her yerde varlıklarını sürdürürler.

www.kolayakvaryum.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020