EN AGRESİF BALIK TÜRLERİ

05.03.2022
3.041
EN AGRESİF BALIK TÜRLERİ

Akvaryumlarda beslenebilen En Agresif Balık Türleri için bir liste yapmaya çalıştık;

EN AGRESİF BALIK TÜRLERİ : Geri Sayım

10- AROWANA

en agresif balık türleri-arowana

Amazon Nehir havzasının berrak su bölgelerinde yaşayan, diğer balıklara karşı agresif, kendi ırkına karşı yarı-agresif olarak tanımlanabilecek davranışlar gösterir. Etçildir. Yüzeyden ve hatta su dışından beslenir. Böcek türleri, küçük boyutlu balıklar gıda ihtiyacını karşılar. 6 feet (yaklaşık 2 metre) yukarı zıplayarak su dışındaki sinek, böcek ve çekirgeleri avlayabilir. Ağzına sığan her balığı veya canlıyı yeme eğilimindedir.

9-  KIRMIZI KUYRUK KEDİ BALIĞI (REDTAIL CATFISH)

en agresif balık türleri

Güney Amerika’da nehir ve göllerde yaşayan, çıkardığı tıkırtı benzeri sesle özdeşleşmiş, diğer küçük boyutlu balıklara karşı oldukça agresif davranış sergileyen bir yayın balığı türüdür. Boyu 1,50 metreye kadar büyüyebilir. Loş ışık içeren akvaryum ortamlarını tercih eder.

8- OSCAR FISH (ASTRONOT BALIĞI)

en agresif balık türleri-astronot-oscar balığı

Astronot ya da diğer adıyla Oscar, doğal yaşam alanı Güney Amerika olan, yaklaşık 35–45 cm boyutlarına ulaşabilen, yutabileceği tüm küçük balıklara karşı agresif bir balık türüdür. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri vardır. Genellikle Amazon Nehri’nin Rio de Janeiro ve Paraguay havzalarında yaşamlarını sürdürürler. Akvaryumda beslendiğinde, yanındaki diğer türlere dikkat etmek gerekir. Çünkü Oscar, beraber yaşadığı diğer bir türe yıllar sonra bile aniden agresifleşebilir.

7- PAROON SHARK (CHALLENGER)

en agresif balık türleri

Anavatanı Güneydoğu Asya olan Paroon Shark ya da daha yaygın adıyla Challenger-Tatlısu Köpekbalığı, 2,50 metreye kadar ulaşabilen boyuyla aslında akvaryumda beslenmeye çok da uygun olmayan balıklardır. Yine de bazı akvaryum severler tarafından tercih edilen bir türdür. Sürü halinde ve çok aydınlık olmayan akvaryumlarda tek tür olarak beslenmelidirler.

6- ALLIGATOR GAR (TİMSAH ZARGANA)

en agresif balık türleri

A.B.D.’nin güneyi ve Meksika’da, genellikle nehirler veya durgun suları, gölleri ve büyük nehirlerin taşma havzalarını yerleşim bölgeleri olarak sayabiliriz. Diğer balık türlerini ve hatta küçük fare gibi küçük memelileri bile menülerine dahil ederler. 

İlginizi Çekebilir:   GURAMİLER

5- WOLFISH (KURT BALIĞI)

en agresif balık türleri

Wolfish (Kurt balığı) ,Orta ve Güney Amerika yerlisi oldukça agresif bir balıktır. Yaşam alanları hızlı akan nehir sistemlerinden durgun su birikintileri ve kanallara kadar yayılım gösterebilir ve characiform ailesindendir. Yani tetra ve piranha türleri ile aynı aileye mensuptur.
55 cm boya ve 8 kg ağırlığa ulaşabilirler. Köpek dişini andıran belirgin dişleri vardır. Genellikle “nocturnal” olarak adlandırdığımız gececil canlılardandır. Gündüz bitkilerin arasında gizlenmeyi tercih ederken gere aktiftir ve avına pusu kurarak avlanırlar. İstilacı tür olarak sınıflandırılırlar.

Balık tankta bakılacaksa, yükseklik önemli olmamakla birlikte akvaryum en azından 95x 50 cm şeklinde geniş taban alanına sahip bir tank olmalı ve tankın üstü iyice kapatılmalıdır. İyi atlayıcıdırlar. Çok geniş ısı ve pH skalasını tolare edebilirler. En ideal ısı 21-25 C ve in ideal pH 6.0- 8.0 dır.

Etçildir , canlı, ölü yada kurutulmuş et temelli besinleri sorunsuz kabul eder. Tank arkadaşı olarak ya tek bakılmalıdır yada büyük ve kendini savunabilecek türler ile tutulmalıdır.

İlginizi Çekebilir:   PLATİ BALIKLARI

4- SNAKEHEAD (YILANBAŞ)

en agresif balık türleri

Yaşam bölgeleri Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Nepal, Myanmar ve Tayland’tan Güney Çin’e, Laos ve Vietnam’a kadar uzanır.

Büyük nehir kanallarında, karasal göllerde (denizden uzak), kanallarda ve bataklıklarda yaşama eğilimindedir. Su altı bitki örtüsünün bulunduğu alanlarda yaşarlar. Akvaryumda beslenmeleri durumunda, bitki örtüsü ile kaplı zemine yakın veya orta seviyelerde yüzerler. Yetişkinliğe ulaşıncaya kadar, oldukça barışçıl görünseler de, yetişkinler hem kendi türüne hem de diğer balıklara karşı çok agresiftirler. 

3- VAMPİR BALIĞI (VAMPIRE FISH-PAYARA)

en agresif balık türleri

Güney Amerika’da Amazon ve kollarında yaşayan, deniz balıklarında bile görülemeyecek boyutta dişlere sahip bu çok agresif balık türü 1,20 metre boya ve 20 kg ağırlığa ulaşabilirler. Canlı balık, karides, solucan gibi canlı yemlerle beslenmelri şart olan bu balıklar, cansız yemlere genelde ilgi göstermezler. Su şartlarının sürekliliğini sağlamak çok zor olduğundan, akvaryumlarda bakımı imkansıza yakın zorluktadır.

2- GOLIATH TIGERFISH (DEV KAPLAN BALIĞI)

en agresif balık türleri

Güney Afrika’ da Kongo Nehri’nde bulunan çok vahşi bir balık türüdür. Boyları 2 metreyi aşar. Oldukça vahşi olan bu balık türünün dişleri görüldüğü gibi; küçükken çok sivri ve de ince, büyüdüğünde ise dişleri daha kalın ve daha sağlamlaşır.Buna rağmen dişleri keskin değil ve tıpkı bir kaplanın dişleri gibi huni biçimindedir. Üzerlerinde önden arkaya düz çizgiler uzanır. Bu çizgilerde, balığa dişlerinde olduğu gibi ismini veren özelliği yansıtır.

İlginizi Çekebilir:   AROWANALAR

Kuyrukları kırmızı ve düz olan bu balığın rengi ise sarı, yeşil ve gümüş rengi tonlarını taşır. Balığın en büyük özelliği ise; saldırdıkları ava dişlerini sapladığı anda ağzında bulunan tükürüğün tıpkı sülüklerde ve vampir yarasalarda da olduğu gibi, kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir sıvıdan oluşmasıdır. Tıpkı saldırdığı avın kan kaybından ölmesi gibi, birbirleriyle kavga ederlerken ağzından yaralanma gibi bir durumda balığın kendisi de bu sıvı nedeniyle aşırı kan kaybından ölür.

1- KIRMIZI KARINLI PİRANHA (RED-BELLIED PIRANHA)

en agresif balık türleri-kırmızı karınlı piranha

Kırmızı karınlı piranha (kızıl piranha olarak da bilinir), Güney Amerika’daki Amazon havzasında, Kuzeydoğu Brezilya’nın kıyılık ırmaklarında ve Paraguay ile Parana ırmaklarında yaşayan bir pirana türü. Hepçil avcıdırlar ve balık, kurt, böcek ve kabuklular ile beslenirler. Çok tehlikeli ve agresif sürüler halinde yaşarlar ve hareket eden her canlıya sürü halinde saldırmaktan çekinmezler.

Nehirden geçen sığırlara, atlara ve hatta insanlara bile saldırdıkları söylense de, insanları öldürdüklerine dair resmi bir kayıt yoktur. Kan kokusuna aşırı duyarlı hayvanlardır. Akvaryumda tek tür olarak beslemekte fayda vardır. Çünkü komşularına ne zaman saldıracakları önceden kestirilemez. 

Kırmızı Karınlı Piranalar, En Agresif Balık Türleri listesinde 1. sırayı hak etmektedirler.

www.kolayakvaryum.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020