KolayAkvaryum

MALAWI CHICLIDLERİ

23.06.2022
1.502
MALAWI CHICLIDLERİ

Yaklaşık 850 değişik türü ile Avrupa’nın toplam su kütlelerinde bulunan çeşitlilikten daha fazla olan Malawi Gölü balıkları Malawi Chiclidleri olarak tanınırlar.

Bir Africa veya Malawi Chiclidleri akvaryumu kurmak istiyorsanız, önce alt türü seçmeniz gerekir.  Böylelikle onlara nasıl davranmanız gerektiğini bilirsiniz. Tüm cichlidlerde olduğu gibi, Malawi chiclidleri de oldukça agresiftir. Bu nedenle hangi türü seçeceğinizi belirlerken, uyumlu olduklarından ve seçtiğiniz tür için doğru ortamı yarattığınızdan emin olun.

Malawi Chiclidlerinin erkekleri oldukça bölgecidir. Kumda çukurlar kazmayı, oyuklarda yuvalanmayı, bölgelerini kontrol etmeyi severler. Bu nedenlerle akvaryumda kullanılacak kum boyutu ağızlarına sığacak büyüklükteki taneleri içermelidir. 

Bir Malawi akvaryumunda boşuna bitki bulundurmayın. Hafriyat işlerini çok seven malawi cichlidleri, bitkilerin sabit ve sağlıklı kalmasına asla izin vermeyeceklerdir.

Malawi Cichlid Türleri

Cichlidleri kızdırmamak için onlara nasıl davranılması gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Ancak bundan önce, Malawi Chiclid türlerine bakalım.

Yüzlerce Afrika cichlid türü vardır, ancak bunların çoğu yalnızca vahşi doğada bulunur. Burada açıklanan türler, evcil hayvan olarak satın alabileceklerinizdir.

Malawi Chiclidleri arasındaki her türün kendine özgü renk, desen ve diğer fiziksel özellikleri vardır. Cichlidlerin genellikle bir yaşına gelene kadar bu ayırt edici renklerden hiçbirini göstermezler.

Genel olarak Malawi Chiclidleri üç türe ayrılırlar:

 • Peacoks (Tavus Kuşu) Cichlidleri
 • Hap (Haplochromis / Venüstüs)Cichlideri
 • Mbuna Cichlidleri
İlginizi Çekebilir:   AKVARYUM TANKININ SEÇİMİ

Malawi chiclidleri hakkında araştırma yaparken muhtemelen bu terimlerin her üçünün de kullanıldığını göreceksiniz. Bilimsel olmayan bir şekilde konuşursak, bulacağınız Afrika Cichlidlerinin çoğu, Malavi Gölü’ne özgü olan Hap, Mbuna veya Peacock türleri olarak kabul edilir.

1-      Peacock (Aulonocara) Cichlidleri

malawi chiclidleri-Aulonocara-stuartgranti-Usisya-1

Genellikle Peacock (Tavuskuşu) cichlidleri olarak anılan Aulonocara, birbirlerine çok benzese de birçok renk çeşidine sahip olan bir balık türüdür.

Peacock Cichlidleri, bir tür cinsel dimorfizm sergilerler. Buna göre erkekler parlak renklerde, dişiler ise neredeyse renksiz görünür. Diğer Cichlid gruplarından daha barışçıl sayılabilirler. Ancak buna rağmen Peacock Cichlidleri de agresif olabilirler. Doğru dizayn edilmiş bir akvaryumda Haplochromis Cichlidleri ile beraber bulunabilirler.  Bunların Mbunas Cichlidleri ile aynı ortamda bulundurulmaları önerilmez.

2-      Hap veya Haplochromis (Venüstüs) Cichlideri

malawi chiclidleri-venustus-ciklet

Haplochromis, Malawi Chiclidleri’nden olan Aulonocara’nın süslü kuzenidir.  Bu balıklar çeşitli şekil ve boyutlara sahip olabilir. Renklidirler ve daha barışçıl cichlidlerden bazıları olarak bilinirler. Haplochromis, Malawi Gölü’ndeki Aulonocara ve Predators gibi “mbuna olmayan” gruba ait olan bir balık türüdür.

Bir zamanlar bir cins olan Hap Cichlidlerinin, günümüzde 14 cinsi var. DNA’ları ve morfolojileri bu balıkları, Auloncara ve Predator alt grubundan ve mbuna grubundan ayırır. Bugün Haplochromis cinsini koruyan tek balık Victoria Gölü’ndedir.

3-      Mbuna Cichlidleri

malawi chiclidleri-Mbuna-cichlid-fish

Mbuna Cichlidleri, Malavi Gölü’nden gelen büyük bir Afrika cichlidleri grubunun ortak adıdır. Mbuna adı, Malavi’nin Tonga halkının dilinde “kaya balığı” anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi mbunalar, kaya yığınları arasında ve Malavi Gölü’nün kayalık kıyılarında yaşayan cichlidlerdir.

İlginizi Çekebilir:   SEMENDERLER

Bazı mbuna türleri cinsel açıdan oldukça dimorfiktir. Bunun anlamı, bir türün erkek ve dişi üyeleri arasında bariz görüntü farklarının olmasıdır. Biyologlar, Malavi Gölü’ndeki cichlid türlerinin neredeyse tamamının, gölde izole edilmiş bir veya birkaç türden geldiğine inanmaktadır. Çarpıcı renkleri, ilgi çekici davranışsal özellikleri ve göreceli dayanıklılıkları ev akvaryumcuları için onları çok popüler kılmaktadır.

Cichlidlerin, özel bir evcil hayvan türü olduğu ve dolayısıyla özel ilgiye ihtiyaç duyacakları unutulmamalıdır. Akvaryum bakımı, beslenme, bulundukları ortam gibi faktörlere dikkat edilmesi gerekir.

Malawi Cichlidlerinin Bulunduğu Akvaryumun Temizlenmesi

Bir akvaryumu ne sıklıkla temizlemeniz gerekir? Kimisi haftada bir kimisi ayda bir diyor. Gerçek cevap, temizliğin tamamen duruma bağlı olmasıdır!

 • Akvaryumunuzun boyutu
 • Akvaryumunuzda kaç balık bulunduğu
 • Akvaryumunuzda bulunan balık türleri
 • Akvaryumunuzda bulunan faydalı bakteriler ve canlı bitkiler

gibi faktörler akvaryum temizliğinizi ne sıklıkla yapmanız gerektiğini belirlemektedir. Ancak akvaryum temizliği ile ilgili değişmeyen kurallardan da bahsedilir. Bunlardan biri suyun tamamını temizlememektir. Evet doğru duydunuz! Eğer akvaryum suyunuzun tamamını boşaltırsanız, faydalı bakterileri de yollamış olursunuz. Bunun yerine akvaryum suyunun %40’ını tahliye etmeniz gerekir. Akvaryum atıkları dibe çöktüğü için özellikle akvaryum zeminini sifon yardımıyla temizleyin.

İlginizi Çekebilir:   COLUMNARIS HASTALIĞI

Malawi Cichlidlerinizi besleyeceğiniz akvaryumun su pH’ını 7.5-8.2 arasında sabitlemeniz gerekir. Akvaryum suyu sıcaklığı da 24-26 derecede sabit olmalıdır. Ayrıca dostlarınızı besleyeceğiniz akvaryum suyunun ideal miktarının da 200 litre civarı olduğunu bilmelisiniz.

malawi chiclidleri

Akvaryumda Malawi Ciclidleri ile Beraber Beslemeye Uygun Balık Türleri

Malawi cichlidleri pek çok türle bir arada yaşamaya uyum sağlayamazlar. Malawi Cichlidlerinizle beraber besleyebileceğiniz balık türlerini merak ediyorsanız listemize göz atın.

Afrika Cichlid’lerinizle yan yana yaşamak için yetiştirebileceğiniz en iyi akvaryum arkadaşları listesi:

 • Palyaço Loaches. (Clown Loaches, cichlidleriniz için mükemmel bir eşleşme olabilecek yarı agresif balıklardır.)
 • Leopar Çalı Balığı.
 • Kızıl Kuyruk Köpekbalığı.
 • Dev Danios.
 • Afrika Kırmızı Gözlü Tetra.
 • Gökkuşağı balığı.
 • Synodontis Yayın Balığı.

Malawi Cichlidlerinin Beslenmesi

Mbuna Cichlidleri çoğunlukla yaşadıkları kayalardaki alglerle beslenir.  Bu nedenle, diyetlere bu durum sebze bazlı olarak yansıtılmalıdır.  Haps ve Peacocks genellikle daha büyüktür, açık suda yaşar ve bu nedenle çok daha çeşitli bir diyete sahiptir.

Bu balıkların diyetleri söz konusu çeşitlilik önemlidir. Özellikle mbuna, zayıf sindirim sistemlerine sahip olmasıyla ünlüdür. Bu nedenle çeşitli bir diyet ve nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmek, onların uzun ve mutlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olacaktır.

www.kolayakvaryum.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Harika Balak dedi ki:

  Akvaryumlarla şimdiye kadar hiç ilgilenmedim. Renkleri severim. Hayvanları da severim. Şimdi bir akvaryumum olsun istiyorum. Teşekkürler.❤️

Copyright © 2020