SAE (SIAMENSIS ALGEA EATER) BALIKLARI

68
SAE (SIAMENSIS ALGEA EATER) BALIKLARI

Birçoğumuzun akvaryumunda yosun problemi vardır. Ne kadar kontrol altına almaya çalışsak da, tekrar tekrar ortaya çıkar. Zaman zaman çakılları, bitkileri, dekorları ve hatta akvaryum camlarını yosunlar kaplar. Bu yüzden akvaryum aydınlatmasını açmak istemeyiz bile. Yosunlardan kurtulmak için çeşit çeşit kimyasallar kullanırız. Peki ya neden bu problem için doğal bir yöntem uygulamayalım? Pekala akvaryumda Siyam Alg Yiyici balığı gibi bir yosun yiyen balık bulundurabiliriz.

SAE balığı sayesinde akvaryum yosunlardan arınır ve suyu temiz kalır. Çünkü bu tür en iyi yosun yiyicilerden biridir. Siyah sakal yosununu bile afiyetle mideye indirir. Her zaman hareket halinde ve enerjiktir. Akvaryumda 5-6 tanesi olursa, beraber hareket eder ve hiç yosun kalmayana kadar temizlik yaparlar. Tek dezavantajı bazen diğer balıklara karşı agresif tavırlar sergilemesidir. Bu yüzden ilk birkaç gün gözlemlenip, diğer balıklara zarar vermediğine emin olmak gerekir. Özellikle küçük ve sakin tabiatlı balıklara karşı tavrına dikkat edilmelidir.

Genellikle yosunla, özellikle de kırmızı yosunla beslense de; SAE balığı diğer balıkların yemini çalmaktan kendini alıkoyamaz. Büyüdükçe farklı besinleri daha fazla yer. Bu demek oluyor ki, ne kadar yemle beslenecek olursa yosun yemekten o kadar vazgeçer. O halde akvaryumdaki diğer balıkları beslerken yem miktarına dikkat edilmelidir.

SAE balığı için ideal su sıcaklığı 22 ile 24 santigrat derece arasıdır. Tabii sıcaklık bundan biraz daha az ya da fazla olabilir. Ancak su sıcaklığının yüksek olması, bazı akvaristlere göre balığın iştahını azaltır. Yosun gelişimi sıcaklıkla beraber artacağı için, en iyisi su sıcaklığının nispeten soğuk kalmasıdır.

İlginizi Çekebilir:   CANLI DOĞURANLAR

Ne kadar küçük bir tür olsa da, ömrü 10 seneyi bulabilir. Çift halini alan SAE balıkları, kendi bölgelerini belirleyip diğer balıklara karşı saldırgan tavırlar sergiler. Çoğu akvarist SAE balığını bitki akvaryumunda beslemeyi tercih eder. Bu sayede saklanacağı birçok yer olur. Balığın sudan dışarı sıçrayabileceği unutulmamalıdır. Yani akvaryumun kapağının olması gerekir.

Balığı akvaryuma koyduğunuzda hemen yosun yemeye başlar. Çoğu zaman alışma sürecine ihtiyaç duymaz ve küçük bir akvaryumda bile yaşamını sürdürebilir. Tabii tamamen büyüdüğünde 15 santimetre olacağı unutulmamalıdır. Büyüdükçe yosun yemeyi reddeder. Bu yüzden akvaryumunuzun temiz kalması için birkaç tanesini edinmeniz gerekir.

sae-siamensis yosun yiyici

SAE Balığı Özellikleri

Bilimsel ismi: Crossocheilus siamensis

Doğal yaşam alanı: Tayland, Malezya, Myanmar

Bakım zorluğu: Orta zorlukta

Boyu: En fazla 15 santimetre

SAE balığı karakteri: Genellikle barışçıldır, ancak uzun yüzgeçli balıkların nadiren de olsa yüzgeçlerini ısırabilir.

pH: 6.5 ile 8.0 arası

Sıcaklık: 21 ile 29 santigrat derece arası

İlginizi Çekebilir:   LEPİSTESLER

Su sertliği: 5-20 dH arası

Akvaryum hacmi: Minimum 120 litre

Ortalama ömrü: 10 sene

SAE balığı ile uyumlu balıklar: Gurami, tetra, loach ve corydoras gibi barışçıl karma akvaryum balıkları ile beraber beslenebilir. Amano karidesi ile beraber beslenecek olursa, yosunlara aman vermez. Uzun yüzgeçli balıklar ve Epalzeorhynchos frenatum sakınılması gereken türlerdir. Erkek Siyam Alg Yiyici balıkları bölgecidir. Bu yüzden akvaryumda çok sayıda erkek balığın olmaması gerekir.

Yüzdüğü seviye: Daha çok akvaryumun orta ve üst kısmı

SAE balığı cinsiyet ayrımı: Erkek ve dişi arasında çok belirgin bir fark yoktur. Sadece dişi balıklar, erkeklere göre biraz daha şişman olur.

Siyam Alg Yiyici (SAE)

SAE Balığı Beslenme

Doğal ortamında SAE balığı bitkisel ağırlıklı beslenir. Saç ve fırça yosunlarından çok hoşlanır. Ne yazık ki, yeşil noktasal yosunlar ile mavi-yeşil yosunlar menüsünde yer almaz. Yosunların haricinde; canlı, donmuş ve hazır yemlerle beslenebilir. Diyetinde çeşitlilik sağlanmasının büyük faydası olur. Ek besin olarak ıspanak, kabak ve bezelye verilebilir. Akvaryumda yeterince bitkisel besin bulunmazsa, akvaryum bitkilerini yemeye başlar. Yavru SAE balıkları daha çok yosunlarla beslenirken, yetişkin balıklar protein ağırlıklı beslenir.

SAE Balığı Akvaryumu

Doğal yaşam alanı yeşilliklerin içinde akan dereler ve nehirlerdir. Akvaryumda bu ortamın dikkat edilmesinde fayda vardır. Bunun için akvaryum tabanına irili ufaklı taşlar koyulmalı ve suda akıntı oluşturulmalıdır. Akıntı oluşturmanın en kolay yolu dış filtre kullanmaktır. Askı filtre bulundurmak da işe yarayacaktır.

İlginizi Çekebilir:   BETTA BALIKLARI

Siyam Alg Yiyici Üretimi

SAE balığının akvaryumda üretimi pek mümkün değildir. Çünkü doğal ortamda göç ederek ürer. Kurak dönemde akıntıya karşı, yağmurlu sezonda akıntı yönünde göç eder. Akvaryumcularda satılan Siyam Alg Yiyici balıkları hormonlar sayesinde üretilir.

Akvaryumunuzda Siyam Alg Yiyici balığı gibi bir yosun avcısı bulundurursanız, kimyasal ürünler kullanmanıza gerek kalmaz. Artık akvaryum aydınlatmasını açınca yosunların çoğalacağından endişe etmezsiniz. Tabii bunun için Siyam Alg Yiyici balığınızın bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Su değerlerinin stabil olduğuna dikkat etmeli, suyun sert olmadığına emin olmalısınız. Aksi halde SAE balığınızın ömrü sandığınızdan çok daha kısa sürede sonlanabilir.

Siyam Alg Yiyici (SAE)

Sık Sorulan Sorular

Siyam Alg Yiyici balığı lepistes ile yaşar mı ?

Siyam alg yiyici balığı lepistes ile aynı akvaryumda beslenebilir. Ancak ağzına sığan büyüklükteki her şeyi yiyebildiğinden, büyüdüğünde lepisteslerin yavrularını yiyecektir.

Siyam Alg Yiyici balığı hangi balıklarla yaşar ?

Siyam yosun yiyici zamanın çoğunu akvaryumun tabanında geçirir. Beslenecek balıkların kırmızı kuyruklu köpekbalığı gibi bölgeci olmaması gerekir. Çöpçü balığı ile uyum sorunu yaşamaz. Tetra, danio, barb ve gurami gibi barışçıl karma akvaryum balıkları ile beraber beslenebilir.

www.kolayakvaryum.com

Bir cevap yazın