JACK DEMPSEY

28.01.2023
482
JACK DEMPSEY

Son zamanların en popüler akvaryum balıkları arasında yer alan Jack Dempsey, çok çarpıcı renkli görüntüleri ile gönülleri fethediyor. Koyu maviden gri özelliklerine göre yanar dönerli mavi, altın, yeşil ve beyaz olacak şekilde birbirinden farklı renkleri bir arada bulundurduğu için adeta bir renk cümbüşüdür. Stresli olduğu zaman ruh haline göre renkler değişkenlik gösterebilmektedir. Şimdi sizlerle birlikte Jack Dempsey cichlid özelliklerini, bakımını, akvaryumunun hangi özelliklere sahip olması gerektiğini, Jack Dempsey cinsiyet ayrımının nasıl yapıldığı, Jack Dempsey üretimi ve daha fazlası ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

jack dempsey

Jack Dempsey Cichlid Özellikleri

• Anavatanı Amerika’nın Güney kesimleri, Honduras ve Guatemala olan bu cichlid, iri bir cichlid türüdür.

• Doğada yaşadığı kesimlerde bataklıkların ve otlak alanların yer aldığı sularda yaşam sürdürür.

• Yaşadıkları zemin çamur ya da kumluk olabilir. Taban kumlu ve çamurlu olduğu zaman kabuklu canlılar, kurtçuklar ve çeşitli eklerle beslenebilmektedir.

• Bu balığı kendi başına akvaryumda besleyebilirsiniz. Fakat çok sayıda Jack Dempsey cichlidini bir akvaryumda barındırmak istiyorsanız akvaryumunuzun ölçüsü çok büyük olmalıdır.

• Tamamen büyüdüğü zaman 25-30 santimetre boyutuna ulaşacağı için akvaryumun büyüklüğü son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir:   AROWANALAR

• Yaklaşık 10-15 sene yaşam sürdürebilen bu canlı yetişkinlikten erişkinliğe oldukça çarpıcı ve göz alıcı renklere sahiptir.

• Beslenme biçimi etçil ve otçuldur.

• Kendi türlerine karşı orta derecede agresiftirler.

• Akvaryum hacmi en az 200 litre olmalıdır. (Çift için)

• Akvaryum suyu sıcaklığı en az 22- 30 derece olmalıdır.

• Akvaryumlarda elde ettiği bölgeler büyük olduğu için farklı balıkların yer aldığı çok karma olan akvaryumlara uygun bir balık değildir.

• Eğer Dempsey beslemek istiyorum diyorsanız akvaryumda daima büyük kayalar, çeşitli saklanma yerleri ve bolca yüzme alanı bırakmalısınız.

jack dempsey

Jack Dempsey Cinsiyet Ayrımı

Bu balıklarda cinsiyet ayrımı son derece kolaydır. Erkek balıkların sırt kısmı ve anal yüzgeçlerinde kırmızı bir çizgi oluşmaktadır. Vücutlarının tam orta kısımlarında ve kuyruklarının başlangıcında yuvarlak şeklinde siyah benekler yer alabilir. Dişilerde ise vücutlarındaki çil sayıları erkeklerinkine oranla çok daha azdır. Solungaçlarının ve kapakçıklarının hemen alt kısmında ve sırtlarında bulunan yüzgeçlerde birer siyah benek yer alır. Genç balıklarda renkler pek belirgin ve canlı değildir. Gri veya krem renkli vücutlarda turkuaz çiller bulunur. Bu görkemli balıkların fiyatları ile ilgili en net bilgileri petshoptan öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   CHALLENGER

Jack Dempsey Cichlidlerin Karakterleri

Dempsey cichlidiniz aldığınız zaman küçükse pek agresif olmayabilir. Erişkin duruma ulaştığı zaman Jack Dempsey balıklarının agresifliği ortaya çıkmaktadır. Özellikle erkek Jack Dempsey, yaş ilerledikçe daha agresif olabilmektedir. Aynı zamanda erkek balıklarda yetişkinliğe ulaştıkça omurga eğriliği oluşabilmektedir. Bu kesinlikle bir hastalık değildir yaşlanma belirtisidir. Bu cichlidler bölgeci oldukları için karma akvaryumlarda beslenilmeye elverişli bir tür değildir. Kendi türlerine ve kendilerine benzer türlere karşı çok daha bölgeci olmaktadır.

Bu nedenle akvaryumunuzda yalnızca bir tane Jack Dempsey bulundurmanızda fayda vardır. Balığınız yaş aldıkça çok daha agresif bir karaktere bürüneceği için birden fazla Jack Dempsey beslememeniz gerekecektir. Çift oldukları zaman diğer balık türlerine karşı ve kendi türlerine karşı çok daha bölgeci ve agresif olabilmektedirler. Dempsey balığının uyum sağlayacağı balık türleri Amerika cichlidleridir. Yavruyken bu cichlidlerle bir arada bulunabilir. Fakat erişkin hale geldiği zaman eskiye oranla çok daha agresifleşeceğinden farklı bir akvaryumda barınması gerekmektedir.

jack dempsey

Jack Dempsey Cichlid Bakımı

Jack Dempsey ; akvaryum temizliği yapıldığı sürece bakımı son derece kolay olan bir balık türüdür. Bildiğiniz üzere akvaryumlar kapalı sistemler oldukları için ne kadar geniş hacme sahip olurlarsa olsunlar düzenli ve detaylı bir bakımdan geçmeleri gerekir. Artıkların birikmesini önleyerek artan fosfat ve nitrat oranını düşürdüğünüz zaman balığınız akvaryumda rahatlıkla gelişim sağlayacaktır. Her hafta suyunun %20’sini değiştirmeniz bu balık için yeterli olacaktır. Tabii ki kalabalık bir akvaryumda barındırıyorsanız çok daha sık su değişimi yapmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:   CALVUSLAR

Balık dışkısının temizlenmesine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer tropik balıklarda olduğu gibi Jack Dempsey balığı da suda organik atıkların olmasından etkilenerek hasta olabilir. Bu balıkların en çok maruz kaldığı hastalık; beyaz benek hastalığı olmaktadır. Jack Dempsey beyaz benek hastalığı gözlemlediğiniz zaman su sıcaklığını 2-3 gün boyunca 30 dereceye yükseltebilirsiniz. Günlük kısmi su değişimi yaparak balığınızı iyileştirebilirsiniz.

Hem otçul hem de etçil beslenen bu balık türü için canlı ve taze yemler hazırlayabilirsiniz. Hazır yemleri de iştahla yiyeceğinden emin olabilirsiniz. Hızlı gelişim sağlayan bir tür olduğu için iri taneli yemler tercih etmelisiniz. Kırmızı etle besleyeceğiniz zaman miktarı balığınıza oranda düzenlemeniz gerekir. Çünkü kırmızı et balığın doğal besinleri arasında yer almamaktadır. Etin içerisinde yer alan yağ ve protein balıklarınıza zarar verebilir.

www.kolayakvaryum.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020