SU ÜSTÜ BİTKİLERİ

29.05.2023
466
SU ÜSTÜ BİTKİLERİ

Akvaryumlarda bulunan su üstü bitkileri; suyun üst yüzeyinde büyüyerek köklerini suya salabilen bitkilerdir. Su üstü bitkileri, akvaryumun görünümünü güzelleştirerek suya belirli miktarda oksijen sağlar. Bazı su üstü bitki türleri, kökleri aracılığıyla suda bulunan başta nitrat olmak üzere, zararlı maddeleri başarılı şekilde temizleyerek su kalitesini iyileştirmeye yarar. Bu makalemizde, akvaryum su üstü bitkilerine bazı örnekler vereceğiz.

Birbirinden Etkileyici 10 Akvaryum Su Üstü Bitkisi

1. Lemna Minor (Su Mercimeği)

En popüler akvaryum su üstü bitkileri arasında yer alan su mercimeği; su yüzeyinde asılı kalan ve köklerini suya salabilen küçük yapraklı bir bitkidir. Bu tür; son derece hızlı şekilde çoğalabilen bir bitki türüdür. Kolay büyüme özelliği ve minimal boyutuyla akvaryum severler tarafından sıklıkla tercih edilen türler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Su mercimeği oldukça hızlı şekilde çoğalabilen bitki türüdür. Küçük boyutlarda alındığı takdirde çok kolay şekilde büyüme özelliği gösterir. Bu nedenle akvaryum hobileri arasında ilk sıralarda tercih edilir.

su üstü bitkileri-su mercimeği

Zararlı besinlerin emilimini sağlayarak suyun kalitesini iyileştirdiği zaman balıklarınız için uygun oksijeni de sağlamaktadır. Aynı zamanda akvaryumun estetiğini üst seviyeye çıkarmak için de Kullanıma uygun bir bitki türüdür. Su mercimeği; yüzeyin hemen altında köklendiği için suyun üstünde çok yoğun bir bitki örtüsü elde etmenizi sağlayabilir. Akvaryuma bu bitkilerden eklemek istiyorsanız; hızlı şekilde büyüyeceğini de göz önünde bulundurarak rutin şekilde kontrol etmeniz son derece önemlidir. Çok fazla çoğalma gözlemlediğiniz zaman bu bitkileri incelterek çıkarabilir ve popülasyonu kontrol altına alabilirsiniz.

2. Limnobium Laevigatum (İnci Otu)

Limnobium;  su yüzeyinde yüzerek köklerini suya daldıran bir akvaryum su üstü bitkisidir. Genel olarak akvaryumların ışığını seyreltmek için kullanılan bu İnci otu akvaryum severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Akvaryumda bulunan birçok balık parlak ışıltıları sevmemektedir. Bu nedenle bitkiler ışığı sevmeyen balıkların hayatlarını daha rahat hale getirmektedir. Uzun lifli kökleri bulunan limnobium, balık yavruları için de çok alternatif bir sığınaktır.

su üstü bitkileri-Limnobium Laevigatum

Yaprak plakalarının boyu 2,5-5.5 cm boyutundadır. Koyu yeşil ve açık yeşile kadar değişebilir olan renk skalasıyla  akvaryumlarda  canlılığı ile göz alıcı bir görünüm kazandırır. Üst kısmı parlak yüzeye sahip ve pürüzsüz yapıda olan bu bitki yüksek su sıcaklıklarının tolere edilmesinde etkin rol oynamaktadır. Ev koşullarında herhangi bir sıkıntı yaşamadan bu bitkinin üremesini sağlayabilirsiniz. Bitkinizde 3 yaprak geliştikten sonra ana çalıdan lifli bölgeyi ayırabilirsiniz.

3. Salvinia Natans

Salvinia Natans su üstünde yüzen yapraklara sahip küçük bir bitkidir. Yaprakların üzerinde hava kesecikleri yer alır. Bu kesecikler sayesinde bitki yüzeyde kalır ve suyun oksijen ihtiyacını sağlar. Aynı zamanda bitkinin kökleri suyun içine doğru uzanarak besinlerin emilimini sağlar. Akvaryum severler sık sık tercih ettikleri bu bitkiden bakım kolaylığı yönüyle memnundurlar. Bu bitki akvaryumda görsel bir şölen oluşturur. Suyun üst yüzeyini tamamen kaplayarak gölgeli bölgeler yaratan Salvinia Natans akvaryumdaki ışık miktarını sevmeyen balıklar için son derece yararlıdır.

İlginizi Çekebilir:   KARINCA KOLONİLERİ
su üstü bitkileri-Salvinia Natans

Farklı renk tonlarına sahip olan bu bitki su mercimeği gibi çok hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Bu nedenle bitkinin çoğalma hızını devamlı kontrol altında tutmak son derece önemlidir. Su kalitesini iyileştirerek oksijen sağlamanın yanı sıra, nitrat gibi çeşitli zararlı maddeleri de başarılı şekilde emerek akvaryumunuza çeşitli faydalar sağlayabilir.

4. Hygrophila Polysperma (Amazon Kamburu)

Amazon Kamburu; yaygın şekilde tercih edilen su üstü bitkileri arasında yer almaktadır. İyi aydınlatılan akvaryumlar için son derece ideal olan bu su üstü bitkisi güzel bir yeşil örtü sağlamanın yanı sıra; sudaki zararlı mikropları arındırmaya yarar. Suyun kalitesini iyileştirme ve suya oksijen sağlama konusunda da oldukça başarılıdır. Amazon kamburu akvaryum suyuna son derece uyum sağlayan bir bitkidir. Bakımı son derece kolay olduğu için akvaryum bitkileri hakkında en ufak bir bilgi birikimi olmayan amatörler tarafından bile kolaylıkla kullanılabilir.

su üstü bitkileri-Hygrophila Polysperma

Hızlı büyüme potansiyeli olduğu için hızlı şekilde ve düzenli şekilde budanması gerekmektedir. Bitkiler arasında yeterli boşluk bırakmak bu bitkinin bakımı için en önemli aşamadır. Amazon kamburunun diğer bitkilerle aynı akvaryumda rekabet etmesini önlemek gerekmektedir. Dekoratif bir su üstü bitkisi olduğu için akvaryum düzenine uyum sağlayabilir.

5. Pistia Stratiotes (Su Salatası)

Büyük yapraklara sahip olan su salatası; yüzen yaprakları sayesinde su üstü bitkileri sınıfına dahil olmaktadır. Yapraklar açık yeşil renktedir ve yaprakların merkezinde bulunan kabarcıklar bitkinin hava depolamasını kolaylaştırmaktadır. Akvaryumun su yüzeyini kaplayan bu bitki oldukça güzel bir görünüm oluşturur. Su kalitesini iyileştirmenin yanı sıra sudaki nitrojen ve nitrat gibi zararlı maddelerin azalmasını sağlamaktadır.

su üstü bitkileri-Pistia Stratiotes

Su salatası, bakımı son derece kolay olan bir su bitkisidir. Orta ve yüksek düzeyde ışık gereksinimi olan bu bitki ılıman sıcaklıklarda iyi yetişmektedir. Oldukça hızlı şekilde çoğalabilen ve büyüyen bir tür olduğu için kontrol altında tutulmalıdır. Çok fazla büyüdüğü zaman bitkileri incitmeden çıkartmak gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:   BİTKİLİ AKVARYUM TANKLARI

6. Taxiphyllum Barbieri (Java Yosunu-Java Moss)

Java yosunu veya Japon yosunu olarak bilinen bu su üstü bitkisi yoğun şekilde dallanarak sık yapraklara sahip olan bir bitkidir. Akvaryum su yüzeyinde veya sert yüzeylere yapışabilen bir bitki türüdür. Bu bitki türü diğer su üstü bitki türlerine oranla daha yavaş bir büyüme hızına sahiptir. Akvaryumun çeşitli bölgelerinde kullanıma elverişli olan bu bitki özellikle kütükler, taşlar veya süs eşyaları üzerinde konumlandırıldığı zaman hoş bir görünüm sağlamaktadır. Hızlı büyüme potansiyeli bulunduran bitki, diğer yosun türlerine göre çok daha kolay kontrol altına alınmaktadır.

Taxiphyllum Barbieri

Akvaryumda bulunan balıklar için saklanma alanı ve aynı zamanda doğal bir ortam yaratmış olur. Bu yosun, bitkiler arasındaki besin rekabeti nedeniyle diğer bitkilerin hızlı şekilde büyümesine engel olabilir. Bu nedenle birlikte kullandığınız bitkilere dikkat etmelisiniz. Java yosunu genel olarak düşük ışık şartlarında ve farklı su koşullarında uyum sağlayabilen bir bitkidir. Bakımı son derece kolay olan bu bitkinin kesilmiş parçaları tekrar tekrar büyüyebilir. Su kalitesini arttırmanın yanı sıra akvaryuma estetik bir görünüm kazandırır.

7. Victoria Amazonica (Amazon Nilüferi)

Su üstü bitkileri arasında en ünlü ve etkileyici türlerden olan Amazon Nilüfer’i genellikle Amazon Nehri havzasında doğal olarak bulunmaktadır. Devasa boyutu ve güzelliği ile ilgi çekici olan bu bitki büyük yaprakları ile bilinmektedir. Yapraklarının çapı bir buçuk metreye kadar ulaşabilmektedir. Aynı zamanda yaprakların kenarlarında yüksek kabartmalar bulunmaktadır. Yeşil renkli olan Nilüfer suyun üstünde yüzer. Yapraklarının alt kısımları mor renklidir ve bu renkler bitkinin daha çekici bir görünüm elde etmesini sağlamaktadır. Amazon nilüferinin çiçekleri de oldukça büyüleyicidir.

Victoria Amazonica

Genel olarak beyaz renkli olan bu çiçekler son derece büyük boyutları ve hoş kokularıyla tüm dikkatleri üstüne çeker. Çiçekler genellikle gece saatlerinde açar. Akvaryumda yetiştirilmesi oldukça meşakkatli olan bu Amazon nilüferi genellikle botanik bahçelerde veya seralarda özel ortamlarda yetiştirilir. Ancak büyük akvaryumlar ve özel sucul bahçelerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Sıcaklık, beslenme, su hareketi ve çeşitli faktörler açısından özel bakım gerektiren bir bitkidir. Ev akvaryumlarında yetiştirilmesi biraz zor olsa da gerektirdiği koşullar sağlandığı takdirde yetiştirilebilir. Büyüklüğü, hoş kokulu çiçekleri ve devasa yaprakları ile Amazon nilüferi akvaryumlarda hayranlık uyandıran bir su üstü bitkisidir.

İlginizi Çekebilir:   AKVARYUM BİTKİLERİ ve KARBONDİOKSİT

8. Victoria Cruziana

Victoria Cruziana

Amazon nilüferi ile benzer özellikler bulunduran Victoria cruziana, büyük bir su üstü bitkilerindendir. En belirgin özelliği yapraklarının büyüklüğüdür. Devasa boyutlarda olan yaprağının çapı 2 metreye kadar ulaşabilmektedir. Çiçekleri ile oldukça etkileyici bir görünüm kazanan bu su üstü bitkisi hoş bir koku yayar. Bakımı oldukça zor olan bu bitki büyük akvaryumlar için etkileyici bir bitkidir. Ev akvaryumları için pek uygun sayılmaz çünkü çok büyük alanlara ve özel koşullara ihtiyaç duymaktadır.

9. Eichhornia Crassipes (Su Hyacinti)

Su Hyacinti su üstü bitkileri arasında en popüler olan ve aynı zamanda görsel olarak en çekici bitki diyebiliriz. Su yüzeyini kaplayarak oldukça hoş bir görünüm oluşturan bu bitki parlak yeşil yaprakları ile göze hitap etmektedir. Gövdesi suda yüzerken kökleri suyun altına uzanır. Kökler su altında besin maddelerini emerek bitkinin hızlı şekilde beslenmesini sağlamaktadır. Bu bitkinin gövdesi ve yaprakları su üstünde kalır. Çiçek sapları üzerinde son derece gösterişli mor veya mavi renkli çiçekler açar. Hızlı büyüme potansiyeline sahip olan bu bitki su yüzeyini çok hızlı bir şekilde kaplayabilir.

Eichhornia Crassipes

Suyun buharlaşmasını azaltarak gerekli gölgelemeyi sağlayan bu bitki; su altında yaşayan canlılar için saklanma ve üreme alanlarını arttırmaktadır. Aynı zamanda su kalitesini iyileştirmek için etkili bir potansiyele sahiptir. Sudaki fazla nitratı ve diğer zararlı bileşenleri emerek akvaryum suyunun çok daha temiz kalmasına yardımcı olur. Bakımı son derece kolay olan bu bitki orta ila yüksek düzeyde ışık gereksinimi duymaktadır.

10. Carolina Su Eğreltisi (Azolla Catoliniana)

Su üstü bitkileri arasında yer alan su eğreltisi türlerinden bir tanesidir. Azolla cinsine ait olan bu küçük ve ince yapraklı bitkinin yüzeyi küçük tüylerle kaplıdır. Su yüzeyinde yüzen bir tabaka oluşturan bu bitki görsel olarak son derece çekici bir görüntü oluşturur. Su kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra su altındaki canlılar için saklanma ve üreme alanı sağlayabilir.

Azolla Catoliniana

Sulak alanlarda doğal şekilde bulunur ve sıcak iklim bölgelerinde çok iyi gelişir. Akvaryumlar, bahçe havuzları ve göletler gibi sucul ortamlarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Bu bitkiyi yetiştirmek istediğiniz suyun nitrat ve fosfat gibi çeşitli besin maddeleri bakımından dengeli olduğundan emin olmalısınız. Küçük yaprakları olan bu bitki hızlı büyüme potansiyeline sahip olduğu için sık sık kontrol etmelisiniz.

www.kolayakvaryum.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020