AKVARYUMDA BİYOLOJİK FİLTRASYON

68
AKVARYUMDA BİYOLOJİK FİLTRASYON

Biyolojik filtrasyon şüphesiz ki sağlıklı bir akvaryum için en önemli filtrasyon çeşididir. Akvaryumun sağlığı için gerekli yararlı bakteri kültürlerinin popülasyonunu arttıracak her türlü müdahale biyolojik filtrasyonun bir parçasıdır.

Başarılı bir biyolojik filtrasyon için tankımızda bakabildiğimiz kadar yararlı bakteri bulundurmamız gerekiyor. Peki gözümüzle göremediğimiz bu bakterilere nasıl bakacağız.

Her canlı gibi bakteriler de şunlara ihtiyaç duyar:

  • Su
  • Hava
  • Gıda
  • Barınacak Yer

Peki bakterilerin bu ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız?

Biyolojik Filtrasyon ve Bakterileri Barındırma

Bakteriler bizim gibi evlere odalara ihtiyaç duymazlar. Tutunabildikleri her yerde yaşarlar. Bu da bol bakteri bulundurabilmemiz için yüzey alanına ihtiyaç duyduğumuz anlamına gelir. Misket büyüklüğünde bir taş parçası da aslında bir bakteri yuvasıdır. Biz şimdilik bu taş üzerinde 1 adet bakterinin yaşadığını varsayalım. İki adet bakteri barındırmak için bu taşlardan 2 tanesine ihtiyacımız olacak. Peki daha çok yararlı bakteri bakabilmek için ne yapacağız? Elbette tankımızı taş ile doldurmayacağız.

Şimdi sıradan misket büyüklüğünde taş yerine elinize bir lav taşı olduğunu düşünün. Lav taşını elinize aldığınızda üzerinde bir sürü delik ve tünel olduğunu görebilirsiniz. Bu da taşın yüzey alanını arttırır. Hatta içerisinde de hava boşluğuna sebep olan bu mikro tüneller vardır ve bu yüzden lav taşı oldukça hafif bir taştır. Bu da taşın yüzey alanını arttır ve bu taşın üzerinde daha da fazla yararlı bakteri kültürü yaşayabilir.

biyolojik filtrasyon

Lav taşı gibi biyolojik filtrasyona faydalı doğal malzemelerin yanında bir de firmaların ürettiği sentetik daha fazla yüzey alanına sahip biyolojik filtrasyon malzemelerini filtrenizin içine ekleyerek bakterilerinize daha fazla yaşam alanı açabilirsiniz. Bu sentetik filtre malzemelerinden başlıcaları Eheim Ehfi Substrate ve Seachem Purigen’dir. Ekonomik bir seçim olarak da seramik filtre halkaları kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:   AKVARYUMDA SU DEĞİŞİMLERİ ve ÖNEMİ

Ayrıca tankınızın zeminindeki kum da bakteriler için büyük bir yaşam alanıdır. Eğer tankınızı yeni kuruyorsanız kumda bakteri kolonizasyonu için toz bakteri kültürü; serbest su kolonu ve filtrede bakterilerin kolonileşmesi için ise steril sıvı bakteri kültürü kullanarak biyolojik döngüyü oturtmak için hızlı ve iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yararlı Bakterileri Beslemek

Tanktaki bakteriler canlılarınızın ürettiği organik atıklarla beslenirler. Ancak bu besin yeterli gelmediği zamanlarda bakteri popülasyonu gerilemeye başlayabilir. Bunun önüne geçmek için tankınıza bakteri besini ekleyebilirsiniz. Bakterileriniz amonyağı nitrite, nitriti de nitrata çevirirler. Bu nitrat bitkiler tarafından gübre olarak kullanılır. Böylece azot döngüsü tamamlanmış olur. Tank bitkili olsun veya olmasın fark etmez, bu döngünün çıktısı olarak yine de organik atıklar suyunuzda oluşacaktır. Bu atıkları su değişimleri ile tankınızdan uzaklaştırmanız gereklidir.

biyolojik filtrasyon

Bakteriler için Oksijen

Yararlı bakteriler aerob bakterilerdir. Yani suda çözünmüş oksijene ihtiyaç duyarlar. Peki tankınızı nasıl havalandırmalısınız.

İlginizi Çekebilir:   AKVARYUMDA FİLTRASYON SORUNLARI

Çoğumuz hava taşları veya hava duvarları ile suyu fokurdatmayı havalandırma olarak düşünürüz. Evet hava taşı kullanmak akvaryumu havalandırma yöntemlerinden biridir, ancak bu işlemin nasıl gerçekleştiğini anlamamız gerekiyor.

Suda biriken gazların atmosfere salınması ve yine atmosferdeki gazların suda erimesi yani gaz alışverişi tanımı aslında bence havalandırmanın tanımı için çok daha uygun. Peki doğada hava taşı olmayan sular nasıl havalanıyor? İlk aklınıza gelen herhalde akarsularda oluşan dalgalar olsa gerek. Bahsettiğimiz bu gaz alışverişi işleminin önündeki tek engel su yüzeyidir. Su yüzeyi temiz ve hareketli oldukça tankınız havalanıyor demektir. Akarsularda ve denizlerde dalgaların suyu havalandırması da bu şekilde olur.

Petrol taşıyan tankların kaza sonucu denize akıttıkları petrol sucul yaşamı böyle öldürüyor aslında. Yani su yüzeyini kaplayıp, gaz alışverişini sonlandırıp resmen sucul yaşamı boğuyor.

biyolojik filtrasyon

Peki su yüzeyinizi nasıl temiz ve hareketli tutacaksınız?

Öncelikle su yüzeyinizde yağ oluşumuna engel olmaya çalışın. Yağ içerikli kalitesiz balık yemleri kullanmayın. Yine aşırı yemleme de su yüzeyinde yağlanmaya sebep olacaktır. Yemleme miktarınızı balıklarınızın 5 dakika içinde tüketebileceği miktarda günde 2-3 kez olmak üzere ayarlayın.

İlginizi Çekebilir:   AKVARYUM TANKININ SEÇİMİ

Bunun haricinde filtrenizin çıkış borusu veya aparatını su yüzeyine yakın bir mesafede tutun. Lily Pipe gibi aparatlarla su yüzeyinizi daha iyi hareketlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, su yüzeyini sürekli temiz tutulması için Surface Skimmer (Yüzey Emici) filtreler de kullanabilirsiniz.

Klor balıklarınız için zararlı olduğu kadar yararlı bakteri kültürleriniz için de zararlıdır. Bu yüzden filtre malzemenizi musluk suyu ile değil, kesinlikle akvaryumdan çekeceğiniz su ile temizleyin ve tankınıza direkt musluk suyu eklemeyin. Su değişimi için kullanacağınız suyu en az 24-48 saat bekleterek klorunun uçmasını sağlayın.

Böylece yararlı bakterilerinizin su, gıda, hava ve barınma ihtiyacınızı giderdiğinizde bakteriler kendiliğinden üreyecektir. Ayrıca bakteri besini ile bakterilerinizi beslemeye devam edin. Böylece sağlıklı bir biyolojik filtrasyonu sağlayan döngüye ulaşacaksınız.

www.kolayakvaryum.com
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın