AKVARYUMDA EKSİLEN SU

21.01.2023
510
AKVARYUMDA EKSİLEN SU

Tank hacmi ne olursa olsun, tüm akvaryumlarda zamanla eksilen su ve telafisi konusunda bazı hatalar yapılıyor.

Su miktarındaki azalma son derece doğal bir süreçtir. Çeşitli fiziksel nedenlerle eksilen su kısa ve orta vadede büyük sorunlar yaratmasa da, düzenli su değişimlerindeki aksaklıklarla birleşince suyun fiziksel ve kimyasal dengesinin bozulması söz konusu olacaktır.

Akvaryum Suyu Nasıl Azalır?

Akvaryum suyu hacmindeki azalma doğal fiziksel olaylar sonucunda geçekleşir. Bunların başında da buharlaşma gelmektedir.

Yazımızın devamında, akvaryum tankında su miktarının azalmasına yol açan nedenleri inceleyelim.

1-Buharlaşma

Su her sıcaklıkta buharlaşabilir, ne kadar buharlaşacağı ise başta suyun sıcaklığına bağlıdır. Japon balıklarında önerdiğimiz üzere yaklaşık 18-20 santigrat derecelik su sıcaklığı ideal iken, bir Discus akvaryumunda su sıcaklığının 28-30 santigrat derece civarında olması istenir. Doğal olarak bu iki akvaryum aynı hacimde olsalar bile, yüksek sıcaklık buharlaşma miktarını da arttıracaktır.

Buharlaşarak eksilen su miktarı, akvaryum kapağının özellikleri ile de ilgilidir. Akvaryumun üzerini tam olarak kapatan bir kapak, buharın yoğunlaşarak tekrar sisteme geri dönmesini sağlayacağından su kaybı da nispeten az olacaktır.

akvaryumda eksilen su

2-Balık Nakilleri

Akvaryumlar arası balık nakillerinde poşet veya kaba alınması gereken su, balığın alışık olduğu ana tank suyudur. Bu miktar balık naklinden sonra telafi edilmiyorsa su miktarında bir azalma olması da son derece normaldir.

İlginizi Çekebilir:   AKVARYUM İMALATI

3-Sızıntı ve Kaçaklar

Doğal olmayan ve korkutucu gerekçe ise, tankta olması muhtemel bir sızıntıdır. Böylesi bir durum gerçekten çok tehlikelidir ve sızıntının çatlağa dönüşerek akvaryumun patlamasına kadar varabilecek çok olumsuz durumlara kadar uzanabilir. Genellikle akvaryum camlarının bağlantı noktalarında üretim hatası veya sonradan oluşabilecek ince sızıntılar büyük sorunların habercisi olabilir. Lütfen dikkat…

akvaryumda eksilen su

Eksilen Su Neden Önemli?

Doğal buharlaşma sonucu akvaryum su hacminde meydana gelen kayıplar için tercih edilen en kestirme yol çoğunlukla, yeterli miktarda su eklenmesidir. Bu yaklaşım süreklilik arz etmeye başlar ve haftalık su değişimlerinin yerini almaya başlarsa, sorunlar da başlamak üzere demektir.

Çünkü özellikle buharlaşma ile kaybedilen su, saf sudur. Yani içeriğindeki mineralleri geride, tankta bırakıp sadece saf suyun ortamdan uzaklaştığını unutmamak gerekiyor. Tankta kalan mineraller ve bileşikler, düzenli su değişimleri ile dengelenmez ise, bu durum akvaryum suyunun genel ve karbonat sertliği giderek artacak anlamına gelecektir.

İlginizi Çekebilir:   FİLTRELERİN TEMİZLİĞİ

Belli su şartlarını talep eden ve sağlıklı bir yaşam süren akvaryum canlılarınız için böylesi bir durum, genel su şartlarında değişiklikler meydana gelmesi ve stresi de beraberinde getirmesi demektir.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, üzeri açık bir akvaryumda saf suyun buharlaşması, karbonat, magnezyum, nitrat gibi mineral ve bileşiklerin konsantrasyonunun artmasına neden olacaktır. Zaten sürekli azaltmaya veya dengede tutmaya çalıştığımız nitrat gibi zararlı bileşiklerin su içindeki oranları da buharlaşmanın da etkisiyle, eskisinden daha hızlı yükselecektir.

Su değişimleri yaparken, tank içindeki suyu tüm içeriği ile birlikte alıp, yerine taze su koyduğumuz göz önünde bulundurulursa, yüksek nitrat oranlı suyu uzaklaştırıp, düşük nitrat sevilerindeki suyu ilave ederek, nitrat konsantrasyonunu aşağı çekmeyi hedefliyoruz.

Buharlaşma ile kaybedilen saf su nedeniyle, zaten ortamda sürekli üretilen nitratın daha hızlı artmasını kesinlikle tercih etmeyiz.

akvaryumda eksilen su

Eksilen Su Nasıl Telafi Edilmelidir?

Akvaryum tankında eksilen suyu, dışarıdan taze su ekleyerek telafi etmek yanlış bir tercihtir. Akvaryum suyu içinde biriken zararlı bileşikler sadece düzenli su değişimleri ile en kolay şekilde ortamdan uzaklaştırılabilir. Eksilen suyun telafisi konusunda da tercih edilmesi gereken yol, düzenli su değişimlerinden taviz vermeden, her zamanki oranda su değişimlerini aksatmadan yapmak, eksilen su miktarını da bu değişimin üzerine ilave etmek olacaktır.

İlginizi Çekebilir:   AKVARYUM HAFTALIK BAKIMI

Akvaryum tankının üzerinin mümkün olan en geniş alanda kapatılması buharlaşma ile eksilen su miktarını azaltacaktır.

Bu nedenle, eksilen suyun telafisi için;

  • Öncelikle tankınızı çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek sızıntı ihtimallerine karşı dikkatlice inceleyin.
  • Akvaryumunuzun izin verdiği en geniş kapak ile kapatılmasını sağlayın
  • Akvaryumunuzu hava akımının çok olduğu yerlere koymayın
  • Genel sertlik, karbonat sertliği, pH, nitrat, nitrit gibi özellikleri ölçebileceğiniz bir ölçüm cihazı edinmeye özen gösterin ve düzenli ölçümlerle su değerlerindeki değişimleri en aza indirmeye çalışın.
  • Nitrit ve nitratla mücadelenin asıl kahramanının düzenli su değişimleri olduğunu asla unutmayın ve bu işi savsaklamayın.
www.kolayakvaryum.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emirkirax dedi ki:

    buradan da yardım alarak akvaryum kurulumu yapabilirsiniz https://www.literalwise.com/aquarium-setting/

Copyright © 2020