kolayakvaryum.com

NE İSTİYORSUNUZ?

13.02.2022
249
NE İSTİYORSUNUZ?

“Bir akvaryumum ve içinde çeşit çeşit canlılarım olsun” diyorsanız işe başlamak için net kararlar almanız gerekiyor.

“Ne istiyorsunuz” sorusunun cevabı, sizin hayalleriniz, tercihleriniz ve planlarınız ile ilgili sonsuz seçenek sunacaktır.

İşe koyulmadan önce işte bu sorunun cevabını net bir şekilde vermeniz, sizi hem maddi hem de manevi olarak birçok sorundan kurtaracaktır.

Gerçekte Ne İstiyorsunuz?

Mutlu ve sağlıklı canlılardan oluşan bir akvaryum için, öncelikle Nasıl bir Akvaryum İstiyorsunuz sorusuna cevap vermek ve buna göre bir kurulum planı yapmak durumundasınız…

Barındırmak istediğiniz canlıları kafanızda netleştirdikten sonra, bunların gereksinimlerini ne derecede sağlayabileceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Birbirleriyle uyumsuz balıkların birarada beslenmeye çalışılması, türe uygun dekorasyonun seçilmemesi, yanlış su şartlarının sağlanması genellikle üzücü kayıplara neden olacaktır.

ne istiyorsunuz
  • Bir çok balık veya canlı birbiriyle beraber yaşamaya uygun olmayabilirler.
İlginizi Çekebilir:   AKVARYUMDA AZOT DÖNGÜSÜ

Balıkların türlerine göre belirgin özellikleri vardır. Kim türler oldukça bölgeci ve agresif olabiliyorken, bazıları sakin ve geçimlidirler. Akvaryumunuzda bulundurmak isteyeceğiniz balık/canlı türlerinin birbiriyle uyumlarını inceleyin. Aşağıdaki tablo en basit haliyle akvaryum balıklarının birbirleriyle uyumunu listelemektedir.

ne istiyorsunuz?-balik uyum tablosu
  • Farklı su şartlarına ihtiyaç duyabilirler.

Bazı balık türleri, sert sularda, bazıları yumuşak sularda, bazıları düşük pH, bazıları yüksek pH değerlerinde yaşarlar. Canlılara karar verirken ihtiyaç duydukları su şartlarını göz önünde bulundurun.

  • Farklı dekorasyonlar, farklı canlıların daha iyi hissetmelerini sağlayabilir.

Örneğin, Malawi Chiclidleri, kayalıkların arasında kendilerine kumdan siperler yaparlar ve kendi bölgelerini oluşturarak diğer balıkların yaklaşmasına izin vermezler. Bu türler, akvaryumunuza koyacağınız bitki ve dekorasyonları rahat bırakmayacaklardır. Buna karşılık eğer Discus beslemek istiyorsanız, bitkilerle, mangrov kökleriyle dekore edilmiş, kendilerine gizlenebilecekleri alanlar sağlayan nispeten karanlık akvaryumları tercih ederler. Seçeceğiniz balık türünü belirledikten sonra, ihtiyaç duydukları veya tercih ettikleri ortamları da araştırıp öğrenmeniz gerekecektir.

İlginizi Çekebilir:   AKVARYUMDA OZMOTİK ŞOK (YENİ TANK SENDROMU)

Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak tam olarak ne istiyorsunuz sorusunun cevabını kendinize vermeniz gerekiyor.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.